JOSEF ADOLF AUSPITZ (4.3. 1812 – 10.3. 1889)
V původním hrobu J. Auspitze č. 25e/ hr.1 je dnes pohřben básník Jan Skácel
Matematik a uznávaný odborník na statistiku profesor se narodil v Mikulově roku 1812. Zde navštěvoval piaristické gymnázium. Dále studoval filozofii na univerzitách ve Vídni a později v Budapešti. Po návratu z Uher do Vídně si Auspitz přibral ještě medicínu, vedle níž se věnoval i matematice, mechanice a astronomii. Při svých studiích navíc pracoval v několika vídeňských bankovních ústavech. Po dokončení univerzitního vzdělaní vyučoval soukromě matematiku. Ve svých 37 letech byl Auspitz jmenován profesorem obchodního práva a účetnictví a začal vyučovat na nově vzniklém C. k. Technickém učilišti v Brně (z ní později vzniklo VUT). Je autorem učebnice teorie a praxe účetnictví, která byla přeložena do několika jazyků.
V brněnském školství se Auspitz významně angažoval až do konce života. Vedle univerzitního působení vykonával funkci ředitele brněnské vyšší německé reálky (dnešní střední odborná škola, ulice Jánská, č. 22), dále zasedal ve správní radě moravské tkalcovské školy a roku 1869 byl jmenován zemským školním inspektorem. Stál rovněž u zrodu školy pro řemeslníky, která byla první školou tohoto druhu v habsburské monarchii. Sám Auspitz se dokonce později pokusil založit školu, a to soukromou vyšší reálku, ale to se mu nepodařilo.
Josef Adolf Auspitz působil rovněž jako brněnský obecní radní (v letech 1861–1886) a poslanec zemského sněmu. Byl činný taktéž jako člen Spolku Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Věnoval se rovněž žurnalistice – od roku 1870 přispíval do „Tagesbote aus Mähren und Schlesien“. Redakci těchto novin později převzal a vedl až do roku 1883.
Auspitz byl dvakrát ženatý, z prvního manželství s Helenou Auspitzovou měl čtyři děti, ze druhého s Natalii Kuhn von Kuhnefeld, dcerou velkoobchodníka, měl dvě děti. Syn Eugen ze druhého manželství se stal bankovní ředitelem. Josef Adolf Auspitz zemřel roku 1889 a byl pohřben na Ústředním hřbitově.