CHRISTIAN D’ELVERT (11. 4. 1803 – 28. 1. 1896)
V původním hrobu Ch. D´Elverta č. 25e/ hr. 6 je dnes pohřben spisovatel Vladimír Pazourek
Brněnský starosta, historik a politik se narodil v Brně v rodině francouzských emigrantů, kteří se na Moravě usadili roku 1797. Christianův otec Johann Heinrich působil po bitvě u Slavkova jako jeden z nejvyhledávanějších překladatelů při jednání s francouzskými vojáky. Mladý Christian absolvoval brněnské gymnázium, později odešel do Olomouce studovat filozofické lyceum. Univerzitní studia práv zahájil v Praze a dokončil ve Vídni roku 1826. Věnoval se rovněž historii. Po ukončení studií působil jako úředník moravskoslezského gubernia. Christian d’Elvert byl politicky činný již během revolučních let 1848–1849, kdy byl členem Moravského zemského sněmu a rovněž poslancem Frankfurtského parlamentu, který rozhodoval o podobě budoucího německého státu. Patřil k německým liberálům tzv. Ústavní strany. Od roku 1850 působil v brněnském městském zastupitelstvu, přičemž celkem dvakrát zastával funkci starosty (1861–1864, 1870–1876). V 70.letech byl rovněž říšským poslancem.
Jako historik publikoval Christian d’Elvert mnoho prací. K jeho dodnes oceňovaným zásluhám patří zejména edice pramenů, které byly dlouhá léta opomíjeny. D‘Elvertovým ústředním zájmem byly dějiny Brna, Moravy a rakouského Slezska v raném novověku. V rámci Moravskoslezské hospodářské společnosti založil tzv. historicko-statistickou sekci; tento spolek představoval základnu moravské německé vlastivědy. Jakožto starosta Brna se Christian d’Elvert zasloužil o budování městské zeleně – inicioval vznik Císařského lesa (dnes Wilsonův les), rovněž dal podnět k úpravám parků na Špilberku, Kraví hoře a Kolišti.
Christian d’Elvert zemřel v 93 letech. Hrob již neexistuje, v parku pod Špilberkem je však možné vidět d‘Elvertovu pamětní desku. Jeho bratři Fridrich a Johann rovněž dosáhli vysokých postů (zemský soudní úředník a důstojník císařského dělostřelectva) a patřili k významným osobnostem.